Poprvé do školky

Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků.

Jak dítěti můžete pomoci, když jde poprvé do mateřské školy?

Jak dítě motivovat

Již před nástupem je dobré dítě se školkou pozitivně seznámit, aby se do školky těšilo. S dítětem si o mateřské škole hodně povídejte. Mluvte o tom, jak bude skvělé, až bude mít ve školce tolik nových kamarádů, co všechno se naučí, apod. Doma o školce mluvte jen hezky, nikdy děti nestrašte. Zapomeňte na věty typu "Jen počkej, ve školce se s tebou takto mazlit nebudou!" a jiné výhrůžky. Dítě by si vytvořilo negativní postoj hned před nástupem.

Postupné zvykání

Většina dětí si musí na nový školkový režim chvíli zvykat a pár slziček je normálních. Čas strávený v novém prostředí prožívá každé dítě jinak, některé se vždy těší, v jiném vyvolává odloučení od maminky pocity smutku, další je v prvních dnech nadšené, ale najednou se po nějakém čase objeví bezdůvodný pláč. Buďte trpěliví.

Rozlučte se krátce

Velmi důležité je zbytečně neprodlužovat ranní loučení. Když se budete s dítětem loučit, udělejte to krátce. Z našich zkušeností víme, že mnohdy rodič snáší odloučení hůř než dítě a přenáší na něj své obavy. Věřte tomu, že naprostá většina dětí, se brzy po odchodu rodiče uklidní. Domluvte se na čase, kdy pro dítě přijdete (po obědě, po spinkání) a tuto domluvu vždy dodržte! Neslibujte, že přijdete dřív, než budete moci.

Povídejte si s dítětem

Povídejte si s dítětem, co se mu ve školce líbilo, s čím si hrálo, co mělo dobrého k jídlu, jaké má kamarády, jestli bylo venku apod. Tyto rozhovory jsou důležité pro upevnění vztahu k mateřské škole, ale též k prohloubení vztahu mezi rodičem a dítětem. Dítě bude mít radost, že zvládne samostatný pobyt ve školce. Neříkejte doma dítěti, že to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky.

Doporučujeme všem rodičům, aby svému dítěti nedávali do školky žádné cenné ani zbytečné věci. Neručíme za poškození hraček, které si děti přinesou z domova. Kvalitních hraček je ve školce dostatek. Pouze v době adaptace doporučujeme vlastního menšího plyšáka.

Informujte nás včas o zdravotních potížích a omezeních vašeho dítěte, nemocné děti do mateřské školy nevoďte - buďte ohleduplní k ostatním.

Mateřská škola je zařízení, které doplňuje výchovu v rodině a vzdělání - je tedy závislá na spolupráci s Vámi - rodiči. Podělte se s námi o Vaše přání, obavy a s důvěrou se na nás obracejte. Naše rady neberte jako kritiku, ale jako jednu z cest směrem k našemu společnému cíli a tím je SPOKOJENÉ DÍTĚ.